Radna tijela

02.12.2020.
Sektorske komisije
Sastav

Sektorska komisija za zdravstvo i socijalnu zaštitu

  1. Dr sci. med. Nikola Bulatović, Ministarstvo prosvjete, predsjednik;
  2. Prim. dr Mevlida Gusinjac, Ministarstvo zdravlja, član;
  3. Jelena Vučelić, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, član;
  4. Doc. dr Nebojša Kavarić, Privredna komora Crne Gore, član;
  5. Dr sci. med. Milica Vuksanović, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  6. Dr sci. med. Aleksandar Čelebić, Unija slobodnih sindikata Crne Gore, član;
  7. Prof. dr Filip Vukmirović, Univerzitet Crne Gore, član;
  8. Vjera Mitrović Radošević, JU Centar za stručno obrazovanje, član;
  9. Dr Aleksandar Mugoša, Ljekarska komora Crne Gore, član;
  10. Mr Milanka Žugić, Farmaceutska komora Crne Gore, član.

 

Sektorska komisija za poljoprivredu, prehranu i veterinu

  1. Dušan Pejović, JU Centar za stručno obrazovanje, predsjednik;
  2. Alen Kalač, Ministarstvo prosvjete, član;
  3. Biljana Blečić, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, član;
  4. Lidija Rmuš, Privredna komora Crne Gore, član;
  5. Sibirjak Terzić, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  6. Simo Boljević, Savez sindikata Crne Gore, član;
  7. Prof. dr Biljana Lazović, Univerzitet Crne Gore, član;
  8. Prof. dr Aleksandra Martinović, Univerzitet Donja Gorica, član.

 

Sektorska komisija za turizam, trgovinu i ugostiteljstvo

  1. Darko Vukčević, Ministarstvo prosvjete, predsjednik;
  2. Goranka Lazović, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, član;
  3. Dr Nina Drakić, Privredna komora Crne Gore, član;
  4. Mr Anita Mitrović Milić, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  5. Ivana Vuksanović, Savez sindikata Crne Gore, član;
  6. Prof. dr Sanja Peković, Univerzitet Crne Gore, član;
  7. Prof. dr Silvana Đurašević, Univerzitet „Mediteran“, član;
  8. Dr Milica Daković Tadić, Univerzitet Donja Gorica, član;
  9. Dušan Bošković, JU Centar za stručno obrazovanje, član;
  10. Dr Nikoleta Đukanović, Ministarstvo prosvjete, član.

 

Sektorska komisija za inženjerstvo, proizvodne tehnologije (mašinstvo i obrada metala, elektrotehnika i automatizacija i dr.)

  1. Prof. dr Milan Vukčević, Univerzitet Crne Gore, predsjednik;
  2. Gordana Tasić, Ministarstvo prosvjete, član;
  3. Božidar Pavlović, Ministarstvo ekonomije, član;
  4. Ranko Nikolić, Privredna komore Crne Gore, član;
  5. Dejan Pešterac, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  6. Prof. dr Aleksandar Vujović, Unija slobodnih sindikata Crne Gore, član;
  7. Sandra Brkanović, JU Centar za stručno obrazovanje, član;          
  8. Ratko Vujović, Inženjerska komora Crne Gore, član;
  9. Vladislav Koprivica, JU Centar za stručno obrazovanje, član;
  10. Prof. dr Vladan Radulović, Univerzitet Crne Gore, član;
  11. Milutin Ražnatović, Zanatsko-preduzetnička komora Crne Gore, član.

 

Sektorska komisija za građevinarstvo i uređenje prostora

  1. Vesna Krivokapić, Ministarstvo prosvjete, predsjednica;
  2. Predrag Vuković, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, član;
  3. Balša Rakčević, Privredna komora Crne Gore, član;
  4. Miodrag Maraš, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  5. Prof. dr Srđa Aleksić, Unija slobodnih sindikata Crne Gore, član;
  6. Prof. dr Marina Rakočević, Univerzitet Crne Gore, član;
  7. Slavica Jovanović, JU Centar za stručno obrazovanje, član;
  8. Maja Đurović, Inženjerska komora Crne Gore, član;
  9. Mirsada Spahić, Univerzitet Donja Gorica, član.

 

Sektorska komisija za ekonomiju i pravo

  1. Nahida Jahić, Ministarstvo prosvjete, predsjednica;
  2. Andrijana Medojević, Ministarstvo pravde, član;
  3. Mr Renata Milutinović, Ministarstvo ekonomije, član;
  4. Mitar Bajčeta, Privredna komora Crne Gore, član;
  5. Filip Lazović, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  6. Tatjana Džudović, Savez sindikata Crne Gore, član;
  7. Prof. dr Mijat Jocović, Univerzitet Crne Gore, član;
  8. Prof. dr Miloš Vukčević, Univerzitet „Mediteran“, član;
  9. Dr Sandra Tinaj, Univerzitet Donja Gorica, član;
  10. Srđan Obradović, JU Centar za stručno obrazovanje, član;
  11. Arijana Nikolić Vučinić, Ministarstvo prosvjete, član;
  12. Milica Petković, Ministarstvo prosvjete, član.

 

Sektorska komisija za saobraćaj i komunikacije

  1. Doc. dr Milanko Damjanović, Univerzitet Crne Gore, predsjednik;
  2. Demir Đešević, Ministarstvo prosvjete, član;
  3. Dalibor Milošević, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva, član;
  4. Zoran Nikolić, Privredna komora Crne Gore, član;
  5. Prof. dr Radovan Orlandić, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  6. Milan Bošković, Unija slobodnih sindikata Crne Gore, član;
  7. Prof. dr Tatijana Dlabač, Univerzitet Crne Gore, član;
  8. Alen Šabanović, JU Centar za stručno obrazovanje, član.

  

Sektorska komisija za rudarstvo, metalurgiju i hemijsku industriju

  1. Ljeposava Vuksanović, Ministarstvo prosvjete, predsjednica;
  2. Ljiljana Maksimović, Ministarstvo ekonomije, član;
  3. Ranko Vukmirović, Privredna komora Crne Gore, član;
  4. Vesna Nikčević, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  5. Prof. dr Žarko Radović, Univerzitet Crne Gore, član;
  6. Jadranka Radunović, JU Centar za stručno obrazovanje, član;
  7. Mr Dragan Radonjić, Inženjerska komora Crne Gore, član;
  8. Biljana Minić, Savez sindikata Crne Gore, član.

  

Sektorska komisija za informacione tehnologije

  1. Veselin Pićurić, Ministarstvo prosvjete, predsjednik;
  2. Dušan Polović, Ministarstvo javne uprave, član;
  3. Nada Rakočević, Privredna komora Crne Gore, član;
  4. Dragoslav Kenjić, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  5. Prof. dr Miloš Daković, Univerzitet Crne Gore, član;
  6. Doc. dr Maja Delibašić, Univerzitet „Mediteran“, član;
  7. Sandra Brkanović, JU Centar za stručno obrazovanje, član;
  8. Jovo Karišik, Unija slobodnih sindikata Crne Gore, član.

   

Sektorska komisija za obrazovanje i osposobljavanje

  1. Mr Tamara Milić, Ministarstvo prosvjete, predsjednica;
  2. Ana Marković, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  3. Slobodan Tadić, Unija slobodnih sindikata Crne Gore, član;
  4. Prof. dr Veselin Mićanović, Univerzitet Crne Gore, član;
  5. Mr Andrej Bracanović, Univerzitet Donja Gorica, član;
  6. Radovan Popović, Zavod za školstvo, član;
  7. Vesna Gajević, Ministarstvo prosvjete, član;
  8. Ljiljana Garić, JU Centar za stručno obrazovanje, član.

   

Sektorska komisija za prirodne nauke

  1. Gojko Jelovac, Ministarstvo prosvjete, predsjednik;
  2. Prof. dr Nataša Raičević, Univerzitet Crne Gore, član;
  3. Dr Mirko Đurović, Univerzitet Crne Gore, član;
  4. Prof. dr Stevan Popović, Univerzitet „Mediteran“, član;
  5. Doc. dr Marko Simeunović, Univerzitet Donja Gorica, član;
  6. Vidosava Kašćelan, Zavod za školstvo, član;
  7. Radoje Radunović, Centar za stručno obrazovanje, član.

 

Sektorska komisija za usluge

  1. Mr Svetlana Čabarkapa, Ministarstvo prosvjete, predsjednica;
  2. Ivana Šturanović, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, član;
  3. Svetlana Božović, Ministarstvo ekonomije, član;
  4. Sanja Marković, Privredna komora Crne Gore, član;
  5. Nenad Bracović, Unija poslodavaca Crne Gore, član;
  6. Marko Kaluđerović, Unija slobodnih sindikata Crne Gore, član;
  7. Vojislav Delić, Zanatska komora Crne Gore, član;
  8. Mr Dragan Žarković, Zanatska komora Crne Gore, član;
  9. Srđan Obradović, Centar za stručno obrazovanje, član. 

 

Sektorska komisija za društvene nauke  

  1. Rade Keković, Ministarstvo prosvjete, predsjednik;
  2. Prof. dr Milan Marković, Univerzitet Crne Gore, član;
  3. Prof. dr Tatjana Novović, Univerzitet Crne Gore, član;
  4. Prof. dr Velizar Sredanović, Univerzitet „Mediteran”, član;
  5. Prof. dr Nenad Vujadinović, Univerzitet Donja Gorica, član;
  6. Nataša Tomović, Zavod za školstvo, član;
  7. Jelena Knežević, Centar za stručno obrazovanje, član.

 

Sektorska komisija za humanistiku i umjetnost

  1. Borjan Radović, Ministarstvo prosvjete, predsjednik;
  2. Prof. mr Predrag Janković, Univerzitet Crne Gore, član;
  3. Prof. dr Nataša Kostić, Univerzitet Crne Gore, član;
  4. Doc. mr Marija Džoganović, Univerzitet „Mediteran“, član;
  5. Prof. dr Nenad Vujadinović, Univerzitet Donja Gorica, član;
  6. Radoslav Milošević, Zavod za školstvo, član;
  7. Magdalena Jovanović, Centar za stručno obrazovanje, član;
  8. Jelena Bogićević, Ministarstvo prosvjete, član.

 

Sektorska komisija za interdisciplinarna područja

  1. Mr Miloš Trivić, Ministarstvo prosvjete, predsjednik;
  2. Spasoje Ostojić, Ministarstvo prosvjete, član;
  3. Doc. dr Boris Vukićević, Univerzitet Crne Gore, član;
  4. Prof. dr Snežana Šćepanović, Univerzitet „Mediteran“, član;
  5. Mr Vojin Golubović, Univerzitet Donja Gorica, član;
  6. Marija Milačić, Privredna komora Crne Gore, član;
  7. Ivana Vukićević, Unija slobodnih sindikata Crne Gore, član;
  8. Predrag Vujičić, Zavod za školstvo, član;
  9. Duško Rajković, Centar za stručno obrazovanje, član.
Opširnije
20.11.2019.
Savjet za kvalifikacije
Sastav

Radi unapređivanja sistema kvalifikacija, odobravanja i svrstavanja kvalifikacija u Nacionalni okvir kvalifikacija, Vlada Crne Gore osnovala je Savjet za kvalifikacije. Savjet za kvalifikacije čini najmanje 11 članova, koji se imenuju na period od četiri godine.

Savjet za kvalifikacije donosi odluku o svrstavanju kvalifikacija u Nacionalni okvir kvalifikacija, predlaže nadležnoj instituciji razvoj i unapređivanje kvalifikacija, donosi odluku o usklađivanju postojećih kvalifikacija za svrstavanje u Nacionalni okvir kvalifikacija, prati razvoj Okvira kvalifikacija kao cjeline, donosi metodološka dokumenta za svrstavanje kvalifikacija, utvrđuje kriterijume za izbor članova sektorskih komisija, donosi akt o obrazovanju sektorskih komisija, odlučuje o definisanju podsektora i oblasti u okviru sektora kvalifikacija na predlog sektorskih komisija, razmatra i usvaja izvještaje o radu sektorskih komisija, podnosi Vladi Crne Gore izvještaj o radu.

 

Savjet za kvalifikacije čine:

 

1. Veljko Tomić, generalni direktor Direktorata za opšte srednje, srednje stručno i obrazovanje odraslih u Ministarstvu prosvjete, predsjednik;

2. Prof. dr Đorđe Borozan, predsjednik Nacionalnog savjeta za obrazovanje, član;

3. Predsjednik Savjeta za visoko obrazovanje, član;

4. Zora Bogićević, Ministarstvo prosvjete, član;

5. Mr Julka Ostojić, Ministarstvo prosvjete, član;

6. Irma Zilić, Ministarstvo prosvjete, član;

7. Senka Vukčević, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, član;

8. Prof. dr Mileta Golubović, Univerzitet Crne Gore, član;

9. Mr Milica Kovačević, Univerzitet „Mediteran“, član;

10. Prof. dr Maja Drakić Grgur, Univerzitet Donja Gorica, član;

11. Vesna Radulović, Zavod za zapošljavanje Crne Gore, član;

12. Prof. dr Mladen Perazić, Privredna komora Crne Gore, član;

13. Anita Mitrović Milić, Unija poslodavaca Crne Gore, član;

14. Mr Stanka Vukčević, Sindikat prosvjete Crne Gore, član;

15. Duško Rajković, JU Centar za stručno obrazovanje, član;

16. Vidosava Kašćelan, Zavod za školstvo, član;

17. Dragana Dmitrović, JU Ispitni centar, član.

Opširnije
11.10.2010.
Sektorske komisije za kvalifikacije

Sektorska komisija za kvalifikacije je savjetodavno tijelo i sastavljena je od predstavnika vladinih institucija, poslodavaca i socijalnih partnera. Osnovna uloga sektorskih komisija je da savjetuju i predlažu kvalifikacije na svim nivoima (od I do VIII) za čijim razvojem postoji potreba u datom sektoru.

Opširnije
30.09.2010.
Radna grupa za NQF

Radna grupa za Nacionalni okvir kvalifikacija je savjetodavno tijelo odgovorno za nadgledanje strateškog razvoja i praćenje procesa implementacije Crnogorskog kvalifikacionog okvira. Istovremeno, Radna grupa je i ekspertski tim čija je uloga da podrži i pomogne razvoj kapaciteta zaposlenih u institucijama i partnera u procesu sprovođenja Nacionalnog okvira kvalifikacija u Crnoj Gori.  

 

Spisak članova Radne grupe za NQF:

Opširnije
14.05.2021.
V sjednica Sektorske komisije za inženjerstvo i proizvodne tehnologije

V sjednica Sektorske komisije za inženjerstvo i proizvodne tehnologije održana je 11. maja 2021. godine u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta.

 

Članovi Sektorske komisije razmotrili su standard zanimanja Mašinski tehničar / Mašinska tehničarka grijanja, klimatizacije i ventilacije (nivo IV1) iz podsektora Mašinstvo. Nakon razmatranja, članovi Komisije jednoglasno su dali pozitivno mišljenje o navedenom standardu zanimanja i uputili ga Savjetu za kvalifikacije na dalje razmatranje.

 

Sektorska komisija razmotrila je sledeće standarde stručnih kvalifikacija iz podsektora Mašinstvo: Pomoćnik/Pomoćnica instalatera grijanja, klimatizacije i ventilacije (nivo II), Instalater/Instalaterka grijanja, klimatizacije i ventilacije (nivo III), Mehaničar/Mehaničarka termoenergetskih postrojenja (nivo III), Mehaničar/Mehaničarka hidroenergetskih postrojenja (nivo III), Mehaničar/Mehaničarka sistema iz obnovljivih izvora energije (nivo III), Mašinski tehničar / Mašinska tehničarka termoenergetskih sistema (nivo IV1), Mašinski tehničar / Mašinska tehničarka hidroenergetskih sistema (nivo IV1), Mašinski tehničar / Mašinska tehničarka sistema iz obnovljivih izvora energije (nivo IV1) i Mašinski tehničar / Mašinska tehničarka grijanja, klimatizacije i ventilacije (nivo IV1).

 

Na osnovu standarda stručnih kvalifikacija Pomoćnik/Pomoćnica instalatera grijanja, klimatizacije i ventilacije i Instalater/Instalaterka grijanja, klimatizacije i ventilacije biće urađeni standard kvalifikacije nivoa obrazovanja i obrazovni program Instalater termotehničkih sistema (nivo III). Na osnovu standarda stručnih kvalifikacija Mehaničar/Mehaničarka termoenergetskih postrojenja, Mehaničar/Mehaničarka hidroenergetskih postrojenja i  Mehaničar/Mehaničarka sistema iz obnovljivih izvora energije biće urađeni standard kvalifikacije nivoa obrazovanja i obrazovni program Mehaničar energetskih postrojenja (nivo III). Na osnovu svih devet standarda stručnih kvalifikacija biće urađeni standard kvalifikacije nivoa obrazovanja i obrazovni program Mehaničar energetskih postrojenja (nivo III). Sektorska komisija dala je pozitivno mišljenje o navedenim standardima stručnih kvalifikacija i uputila ih Savjetu za kvalifikacije na dalje razmatranje.

Opširnije
13.05.2021.
XI sjednica Savjeta za kvalifikacije

XI sjednica Savjeta za kvalifikacije održana je 10. maja 2021. godine u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta. 

 

U Sektoru kvalifikacija za društvene nauke Savjet za kvalifikacije utvrdio je prijedloge za razvijanje kvalifikacija nivoa obrazovanja Master - Komunikologija i mediji (nivo VII2), Master - Rodne studije (nivo VII2), Master - Politička teorija i politička analiza (nivo VII2) i Master - Međunarodna politika i bezbjednost (nivo VII2). 

 

U Sektoru kvalifikacija za zdravstvo i socijalnu zaštitu Savjet je utvrdio prijedloge za razvijanje kvalifikacija nivoa obrazovanja Master - Zdravstvena njega (nivo VII2) i Master - Fizioterapija (nivo VII2). U podsektoru Zdravstvo, Savjet je donio standarde stručnih kvalifikacija: Medicinski tehničar / Medicinska tehničarka za biohemijsko laboratorijsku dijagnostiku i transfuziju (nivo IV1), Medicinski tehničar / Medicinska tehničarka u mikrobiološkoj laboratoriji (nivo IV1), Medicinski tehničar / Medicinska tehničarka u patološkoj laboratoriji (nivo IV1), Zdravstveno sanitarni tehničar / Zdravstveno sanitarna tehničarka (nivo IV1), Stomatološki asistent / Stomatološka asistentkinja (nivo IV1), Zubni tehničar / Zubna tehničarka za fiksnu protetiku (nivo IV1) i Zubni tehničar / Zubna tehničarka za mobilnu protetiku (nivo IV1). 

 

U Sektoru kvalifikacija za poljoprivredu, prehranu i veterinu, u podsektoru Šumarstvo, doneseni su standardi stručnih kvalifikacija: Tehničar/Tehničarka dizajna proizvoda na bazi drveta (nivo IV1), Tehničar/Tehničarka CNC obrade drveta (nivo IV1), Stolar/Stolarka za namještaj (nivo III), Građevinski stolar / Građevinska stolarka (nivo III), Tapetar/Tapetarka (nivo III) i Pomoćnik/Pomoćnica stolara i tapetara (nivo II).

Opširnije
04.05.2021.
VI elektronska sjednica Sektorske komisije za poljoprivredu, prehranu i veterinu

VI elektronska sjednica Sektorske komisije za poljoprivredu, prehranu i veterinu održana je 29. aprila 2021. godine. 


Članovi Sektorske komisije razmotrili su sledeće standarde stručnih kvalifikacija iz podsektora Šumarstvo i obrada drveta: Tehničar/Tehničarka dizajna proizvoda na bazi drveta (nivo IV1), Tehničar/Tehničarka CNC obrade drveta (nivo IV1), Stolar/Stolarka za namještaj (nivo III), Građevinski stolar / Građevinska stolarka (nivo III), Tapetar/Tapetarka (nivo III) i Pomoćnik/Pomoćnica stolara i tapetara (nivo II). Na osnovu navedenih standarda stručnih kvalifikacija biće urađeni standardi kvalifikacija nivoa obrazovanja i obrazovni programi Stolar-Tapetar (nivo III) i Tehničar dizajna i izrade proizvoda na bazi drveta (nivo IV1).

 

Sektorska komisija je dala pozitivno mišljenje o navedenim standardima stručnih kvalifikacija i uputila ih Savjetu za kvalifikacije na dalje razmatranje.

Opširnije