Radna tijela

20.04.2018.
Sektorske komisije
Sastav

Sektorska komisija za zdravstvo i socijalnu zaštitu

  1. Dr Nikola Bulatović, Ministarstvo prosvjete, predsjednik
  2. Dr Larisa Redžepagić, Ministarstvo zdravlja
  3. Marina Medojević, Ministarstvo rada i socijalnog staranja
  4. Dr Nebojša Kavarić, Privredna komora Crne Gore
  5. Dr Milica Vuksanović, Unija poslodavaca Crne Gore
  6. Dr Aleksandar Čelebić, Unija slobodnih sindikata Crne Gore
  7. Prof. dr Filip Vukmirović, Univerzitet Crne Gore
  8. Vjera Mitrović Radošević, Centar za stručno obrazovanje
  9. Milan Radović, Ljekarska komora Crne Gore
  10. Milanka Žugić, Farmaceutska komora Crne Gore

 

Sektorska komisija za poljoprivredu, prehranu i veterinu

  1. Branislav Knežević, Ministarstvo prosvjete, predsjednik
  2. Biljana Blečić, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja
  3. Slavica Pavlović, Privredna komora Crne Gore
  4. Sibirjak Terzić, Unija poslodavaca Crne Gore
  5. Mihajlo Vukotić, Savez sindikata Crne Gore
  6. Prof. dr Aleksandra Despotović,  Univerzitet Crne Gore
  7. Prof. dr Aleksandra Martinović, Univerzitet Donja Gorica
  8. Dušan Pejović, Centar za stručno obrazovanje

 

Sektorska komisija za turizam, trgovinu i ugostiteljstvo

  1. Zoran Klikovac, Ministarstvo prosvjete, predsjednik
  2. Damir Davidović, Ministarstvo održivog razvoja i turizma
  3. Mr Nina Drakić, Privredna komora Crne Gore
  4. Mr Anita Mitrović Milić, Unija poslodavaca Crne Gore
  5. Ivana Vuksanović, Savez sindikata Crne Gore
  6. Doc. dr Sanja Peković, Univerzitet Crne Gore
  7. Prof. dr Darko Lacmanović, Univerzitet „Mediteran“
  8. Mr Milica Daković - Tadić, Univerzitet Donja Gorica
  9. Dušan Bošković, Centar za stručno obrazovanje

  

Sektorska komisija za inženjerstvo, proizvodne tehnologije (mašinstvo i obrada metala, elektrotehnika i automatizacija i dr.)

  1. Gordana Tasić, Ministarstvo prosvjete, predsjednica
  2. Renata Milutinović, Ministarstvo ekonomije
  3. Mr Milenko Perović, Privredna komore Crne Gore
  4. Dejan Pešterac, Unija poslodavaca Crne Gore
  5. Prof. dr Aleksandar Vujović, Unija slobodnih sindikata Crne Gore 
  6. Prof. dr Milan Vukčević, Univerzitet Crne Gore
  7. Sandra Brkanović, Centar za stručno obrazovanje
  8. Mr Ćazim Fetahović, Ministarstvo prosvjete
  9. Ratko Vujović, Inženjerska komora Crne Gore
  10. Milutin Ražnatović, Zanatsko-preduzetnička komora Crne Gore
  11. Vladislav Koprivica, Centar za stručno obrazovanje
  12. Prof. dr Zoran Veljović, Univerzitet Crne Gore

 

Sektorska komisija za građevinarstvo i uređenje prostora

  1. Milanka Sredanović, Ministarstvo prosvjete, predsjednica
  2. Dragana Čenić, Ministarstvo održivog razvoja i turizma
  3. Balša Rakčević, Privredna komora Crne Gore
  4. Miodrag Maraš, Unija poslodavaca Crne Gore
  5. Doc. dr Srđa Aleksić, Unija slobodnih sindikata Crne Gore
  6. Prof. dr Nebojša Đuranović, Univerzitet Crne Gore
  7. Irena Kojović, Centar za stručno obrazovanje
  8. Prof. dr Zvonko Tomanović, Inženjerska komora Crne Gore
  9. Mirsada Spahić, Univerzitet Donja Gorica

  

Sektorska komisija za ekonomiju i pravo

  1. Nahida Jahić, Ministarstvo prosvjete, predsjednica
  2. Andrijana Medojević, Ministarstvo pravde
  3. Renata Milutinović, Ministarstvo ekonomije
  4. Mitar Bajčeta, Privredna komora Crne Gore
  5. Mr Mirza Mulešković, Unija poslodavaca Crne Gore
  6. Olja Stanković, Savez sindikata Crne Gore
  7. Prof. dr Vladimir Savković, Univerzitet Crne Gore
  8. Mr Milica Kovačević, Univerzitet „Mediteran“
  9. Mr Sandra Tinaj, Univerzitet Donja Gorica
  10. Srđan Obradović, Centar za stručno obrazovanje

  

Sektorska komisija za saobraćaj i komunikacije 

  1. Dr Milanko Damjanović, Ministarstvo prosvjete, predsjednik
  2. Dalibor Milošević, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva
  3. Zoran Nikolić, Privredna komora Crne Gore
  4. Doc. dr Radovan Orlandić, Unija poslodavaca Crne Gore
  5. Milan Bošković, Unija slobodnih sindikata Crne Gore
  6. Prof. dr Lazo Vujović, Univerzitet Crne Gore
  7. Marina Braletić Taljanović, Centar za stručno obrazovanje  

  

Sektorska komisija za rudarstvo, metalurgiju i hemijsku industruju

  1. Ljeposava Vuksanović, Ministarstvo prosvjete, predsjednica
  2. Ljiljana Maksimović, Ministarstvo ekonomije
  3. Ranko Vukmirović, Privredna komora Crne Gore
  4. Vesna Nikčević, Unija poslodavaca Crne Gore
  5. Prof. dr Žarko Radović, Univerzitet Crne Gore
  6. Jadranka Radunović, Centar za stručno obrazovanje
  7. Prof. dr Miodrag Gomilanović, Inženjerska komora Crne Gore

 

Sektorska komisija za informacione tehnologije

  1. Veselin Pićurić, Ministarstvo prosvjete, predsjednik
  2. Aleksandar Marđonović, Privredna komora Crne Gore
  3. Dragoslav Kenjić, Unija poslodavaca Crne Gore
  4. Prof. dr Božo Krstajić, Univerzitet Crne Gore
  5. Mr Davor Ćorić, Univerzitet Donja Gorica
  6. Doc. dr Adis Balota, Univerzitet „Mediteran“
  7. Sandra Brkanović, Centar za stručno obrazovanje

  

Sektorska komisija za obrazovanje i osposobljavanje

  1. Mr Tamara Milić, Ministarstvo prosvjete, predsjednica
  2. Doc. dr Mladen Perazić, Privredna komora Crne Gore
  3. Ana Maraš, Unija poslodavaca Crne Gore
  4. Mr Stanka Vukčević, Unija slobodnih sindikata Crne Gore
  5. Prof. dr Saša Milić, Univerzitet Crne Gore
  6. Mr Andrej Bracanović, Univerzitet Donja Gorica
  7. Doc. dr Anđela Jakšić Stojanović, Univerzitet „Mediteran“
  8. Vidosava Kašćelan, Zavod za školstvo
  9. Ljiljana Garić, Centar za stručno obrazovanje

  

Sektorska komisija za prirodne nauke

  1. Gojko Jelovac, Ministarstvo prosvjete, predsjednik
  2. Prof. dr Nataša Raičević, Univerzitet Crne Gore
  3. Dr Mirko Đurović, Univerzitet Crne Gore
  4. Prof. dr Stevan Popović, Univerzitet „Mediteran“
  5. Doc. dr Marko Simeunović, Univerzitet Donja Gorica
  6. Vidosava Kašćelan, Zavod za školstvo
  7. Radoje Radunović, Centar za stručno obrazovanje

 

Sektorska komisija za usluge

  1. Mr Svetlana Čabarkapa, Ministarstvo prosvjete, predsjednica
  2. Ivana Šturanović, Ministarstvo održivog razvoja i turizma
  3. Svetlana Božović, Ministarstvo ekonomije
  4. Sanja Marković, Privredna komora Crne Gore
  5. Nenad Bracović, Unija poslodavaca Crne Gore
  6. Marko Kaluđerović, Unija slobodnih sindikata Crne Gore
  7. Vojislav Delić, Zanatska komora Crne Gore
  8. Mr Dragan Žarković, Zanatska komora Crne Gore
  9. Milena Dragović, Centar za stručno obrazovanje 

 

Sektorska komisija za društvene nauke  

  1. Rade Keković, Ministarstvo prosvjete, predsjednik
  2. Prof. dr Milan Marković, Univerzitet Crne Gore
  3. Prof. dr Tatjana Novović, Univerzitet Crne Gore
  4. Prof. dr Velizar Sredanović, Univerzitet „Mediteran”
  5. Prof. dr Nenad Vujadinović, Univerzitet Donja Gorica
  6. Nataša Tomović, Zavod za školstvo
  7. Jelena Knežević, Centar za stručno obrazovanje

 

Sektorska komisija za humanistiku i umjetnost

  1. Borjan Radović, Ministarstvo prosvjete, predsjednik
  2. Prof. mr Predrag Janković, Univerzitet Crne Gore
  3. Prof. dr Nataša Kostić, Univerzitet Crne Gore
  4. Doc. mr Marija Džoganović, Univerzitet „Mediteran“
  5. Prof. dr Nenad Vujadinović, Univerzitet Donja Gorica
  6. Radoslav Milošević, Zavod za školstvo
  7. Magdalena Jovanović, Centar za stručno obrazovanje

 

Sektorska komisija za interdisciplinarna područja

  1. Slavica Jovanović, Ministarstvo prosvjete, predsjednica
  2. Spasoje Ostojić, Ministarstvo prosvjete
  3. Doc. dr Boris Vukićević, Univerzitet Crne Gore
  4. Prof. dr Snežana Šćepanović, Univerzitet „Mediteran“
  5. Mr Vojin Golubović, Univerzitet Donja Gorica
  6. Sanja Marković, Privredna komora Crne Gore
  7. Ivana Vukićević, Unija slobodnih sindikata Crne Gore
  8. Nataša Vlahović, Zavod za školstvo
  9. Duško Rajković, Centar za stručno obrazovanje
Opširnije
06.10.2015.
Savjet za kvalifikacije
Sastav

Radi  unapređivanja sistema kvalifikacija, odobravanja i svrstavanja kvalifikacija u Okvir kvalifkacija, Vlada Crne Gore osnovala je Savjet za kvalifikacije. Savjet za kvalifikacije čini najmanje 11 članova, koji se imenuju na period od četiri godine.

Savjet za kvalifikacije donosi odluku o svrstavanju kvalifikacija u Okvir kvalifikacija, predlaže nadležnoj instituciji razvoj i unapređivanje kvalifikacija, donosi odluku o usklađivanju postojećih kvalifikacija za svrstavanje u Okvir kvalifikacija, prati razvoj Okvira kvalifikacija kao cjeline, donosi metodološka dokumenta za svrstavanje kvalifikacija, utvrđuje kriterijume za izbor članova sektorskih komisija, donosi akt o obrazovanju sektorskih komisija, odlučuje o definisanju podsektora i oblasti u okviru sektora kvalifikacija na predlog sektorskih komisija, razmatra i usvaja izvještaje o radu sektorskih komisija, podnosi Vladi Crne Gore izvještaj o radu.

 

Savjet za kvalifikacije čine:

 

1. Veljko Tomić, generalni direktor Direktorata za opšte srednje, srednje stručno i obrazovanje odraslih u Ministarstvu prosvjete, predsjednik;

2. Prof. dr Đorđe Borozan, predsjednik Nacionalnog savjeta za obrazovanje;

3. Prof. dr Srđan Stanković, predsjednik Savjeta za visoko obrazovanje;

4. Zora Bogićević, Ministarstvo prosvjete;

5. Mr Julka Ostojić, Ministarstvo prosvjete;

6. Ivana Mrvaljević, Ministarstvo prosvjete;

7. Senka Vukčević, Ministarstvo rada i socijalnog staranja;

8. Prof. dr Aleksandar Vujović, Univerzitet Crne Gore;

9. Doc. dr Anđela Jakšić-Stojanović, Univerzitet „Mediteran“;

10.Prof. dr Maja Drakić, Univerzitet „Donja Gorica“;

11. Vesna Radulović, Zavod za zapošljavanje Crne Gore;

12. Doc. dr Mladen Perazić, Privredna komora Crne Gore;

13. Anita Mitrović-Milić, Unija poslodavaca Crne Gore;

14. Aleksandrina Vujačić, Sindikat prosvjete Crne Gore;

15. Gordana Bošković, JU Centar za stručno obrazovanje;

16. Vidosava Kašćelan, Zavod za školstvo;

17. Dragana Dmitrović, JU Ispitni centar.

  

Opširnije
11.10.2010.
Sektorske komisije za kvalifikacije

Sektorska komisija za kvalifikacije je savjetodavno tijelo i sastavljena je od predstavnika vladinih institucija, poslodavaca i socijalnih partnera. Osnovna uloga sektorskih komisija je da savjetuju i predlažu kvalifikacije na svim nivoima (od I do VIII) za čijim razvojem postoji potreba u datom sektoru.

Opširnije
30.09.2010.
Radna grupa za NQF

Radna grupa za Nacionalni okvir kvalifikacija je savjetodavno tijelo odgovorno za nadgledanje strateškog razvoja i praćenje procesa implementacije Crnogorskog kvalifikacionog okvira. Istovremeno, Radna grupa je i ekspertski tim čija je uloga da podrži i pomogne razvoj kapaciteta zaposlenih u institucijama i partnera u procesu sprovođenja Nacionalnog okvira kvalifikacija u Crnoj Gori.  

 

Spisak članova Radne grupe za NQF:

Opširnije
28.09.2018.
XXV sjednica Savjeta za kvalifikacije

XXV sjednica Savjeta za kvalifikacije održana je 24. septembra 2018. godine u Ministarstvu prosvjete.

 

Savjet za kvalifikacije je na sjednici dao pozitivno mišljenje o sledećim inicijativama za razvijanje kvalifikacija nivoa obrazovanja:

- U Sektoru kvalifikacija za informacione tehnologije: Bachelor - Informacione tehnologije (nivo VI) i Master - Informacione tehnologije (nivo VII2);

- U Sektoru kvalifikacija za turizam, trgovinu i ugostiteljstvo: Master - Menadžment u turizmu i ugostiteljstvu (nivo VII2);

- U Sektoru kvalifikacija za humanistiku i umjetnost: Bachelor - Vizuelne umjetnosti (nivo VI), Master - Vizuelne umjetnosti (nivo VII2) i Master - Dizajn i multimedija (nivo VII2);

- U Sektoru kvalifikacija za obrazovanje i osposobljavanje: Bachelor - Engleski jezik i književnost (nivo VI) i Master - Engleski jezik i književnost (nivo VII2);

- U Sektoru kvalifikacija za ekonomiju i pravo: Master - Poslovni menadžment (nivo VII2), Master - Informacioni menadžment u zdravstvu (nivo VII2), Bachelor - Ekonomija i biznis (nivo VI), Master - Finansijski menadžment, računovodstvo i revizija (nivo VII2), Master - Marketing menadžment (nivo VII2), Master - Javna uprava (nivo VII2), Master - Evropsko pravo (nivo VII2) i Doktor nauka - Evropsko pravo (nivo VIII).

Opširnije
07.06.2018.
XXIV sjednica Savjeta za kvalifikacije

XXIV sjednica Savjeta za kvalifikacije održana je 7. juna 2018. godine u Ministarstvu prosvjete.

 

U Sektoru kvalifikacija za poljoprivredu, prehranu i veterinu Savjet za kvalifikacije donio je standard stručne kvalifikacije Proizvođač/Proizvođačica u akvaponijskoj proizvodnji (nivo III).

 

Savjet je donio sledeće standarde kvalifikacija nivoa obrazovanja na osnovu kojih će biti urađeni  istoimeni obrazovni programi:

- U Sektoru kvalifikacija za poljoprivredu, prehranu i veterinu: Prehrambeni tehničar / Prehrambena tehničarka (nivo IV1) i Proizvođač/Proizvođačica prehrambenih proizvoda (nivo III);

- U Sektoru kvalifikacija za usluge: Modni krojač / Modna krojačica (nivo III), Frizer/Frizerka (nivo III) i Pomoćnik/Pomoćnica frizera (nivo II);

- U Sektoru kvalifikacija za inženjerstvo i proizvodne tehnologije: Elektrotehničar/Elektrotehničarka elektronskih komunikacija (nivo IV1), Monter/Monterka elektronske komunikacione infrastrukture (nivo III), Elektrotehničar/Elektrotehničarka računarskih sistema i mreža (nivo IV1) i Elektrotehničar/ Elektrotehničarka elektronike (nivo IV1);

- U Sektoru kvalifikacija za informacione tehnologije: Elektrotehničar/Elektrotehničarka za razvoj veb i mobilnih aplikacija (nivo IV1);

- U Sektoru kvalifikacija za saobraćaj i komunikacije: Brodomašinski tehničar / Brodomašinska tehničarka (nivo IV1) i Nautički tehničar / Nautička tehničarka (nivo IV1);

- U Sektoru kvalifikacija za turizam, trgovinu i ugostiteljstvo: Tehničar/Tehničarka prodaje (nivo IV1), Prodavač/Prodavačica (nivo III), Gastronom/Gastronomka (IV1) i Kuvar/Kuvarica (III).

 

Savjet je, na istoj sjednici, dao pozitivno mišljenje o inicijativama za razvijanje kvalifikacija nivoa obrazovanja Master - Kultura i turizam (nivo VII2) i Doktor nauka - Nautički turizam (nivo VIII) u Sektoru kvalifikacija za turizam, trgovinu i ugostiteljstvo.  

Opširnije
01.06.2018.
XVII sjednica Sektorske komisije za inženjerstvo i proizvodne tehnologije

XVII sjednica Sektorske komisije za inženjerstvo i proizvodne tehnologije održana je 31. maja 2018. godine u Ministarstvu prosvjete.

 

Sektorska komisija razmatrala je sledeće standarde kvalifikacija nivoa obrazovanja:

- Podsektor Elektrotehnika, oblast Telekomunikacije: Elektrotehničar/Elektrotehničarka elektronskih komunikacija (nivo IV1) i Monter/Monterka elektronske komunikacione infrastrukture (nivo III);

- Podsektor Elektrotehnika, oblast Računari: Elektrotehničar/Elektrotehničarka računarskih sistema i mreža (nivo IV1);

- Podsektor Elektrotehnika, oblast Elektronika: Elektrotehničar/Elektrotehničarka elektronike (nivo IV1).

 

Nakon razmatranja, Sektorska komisija dala je pozitivno mišljenje o navedenim standardima kvalifikacija nivoa obrazovanja i uputila ih Savjetu za kvalifikacije na dalje razmatranje.

Opširnije